среда, 1 октября 2014 г.

Простій: як оформити документи


У разі активізації бойових дій у зоні АТО можливі 2 ситуації в організації праці.

 1. Простій оголошується працівникам  у разі, якщо організація зупиняє роботу (зруйновано будівлю тощо), але працівники можуть вийти на роботу. Або тим, хто вийшов, але не змог працювати через відсутність інших працівників.

Взагалі-то про зміну  в організації праці треба попереджати  за 2 місяці. У разі форс-мажора треба довести до відома працівників інформацію щонайшвидше.  Для цього треба оформити  розпорядження по організації, з яким ознайомити (бажано під підпис) усіх працівників. У розпорядженні треба вказати  причину, дату початку простою та його орієнтовний строк, необхідність збереження місця роботи та середнього заробітку із розрахунку 2/3 окладу (ст. 113 Кодексу законів про працю України) та вказати відповідального за інформування працівників. Назвати підрозділи, яких це стосується, та додати список працівників.Для підтвердження факту простою складається довільний акт (див. Лист Мінполітики від 1.10.2007 р. №24/5-4-296), у якому треба констатувати факт простою,  зазначити масштаб простою (окремі працівникі або підрозділи), причину простою, дату і час початку  простою. Акт має бути підписаний особами, які його склали, представниками  профспілкової організації, служби з техніки безпеки та охорони праці.

На підставі акта простою після вивчення всіх обставин керівник організації приймає рішення , яке оформлюють наказом. У наказі деталізують  інформацію про масштаб, причини, дату початку та прогнозованну дату закінчення простою. До того ж вказується режим відвідування роботи в період простою (чи потрібно працівникам виходити, з якою періодичністю).

Факт відсутності працівника в період простою фіксується у табелі  (форма №П-5)  літерою "П" або цифрами "23".

2.  Друга ситуація значно складніша: працівники не можуть вийти на роботу (ведуться бойові дії, працівники бояться за своє життя тощо). У листі Мінсоцполітики  від 11.08.2014 №8946/0/14-14/13 вказано, що неможливість виходу працівника на роботу  не може вважатися простоєм. Такі випадки треба розглядати як відпустку без збереження заробітної плати, і, до речі, планується внесення змін щодо зняття обмеження в 2 тижні їхньої тривалості (ст. 25 Закону про відпустки). Але навіть якщо ж відпустка  без збереження вже була використана, працівника все одно не можна звільнити за прогул у  зв'язку з АТО (лист Мінсоцполітики від 8.07.2014 №7302/3/14-14/13).

Щоб діяти у межах чинного законодавства, работодавець повинен, по-перше, надати всі оплачувані та неоплачувані відпустки працівнику, а по-друге,  після використання всіх відпусток, табелювати відсутність на роботі, не звільняючи таких працівників, але і не нараховувати їм гроші. У табелі  відсутність позначається  "І"( 30"Інші причини неявок").

  1. Простій: порядок оформлення та  оплати // Зарплата та кадрова справа. - 2014. - №6.- С.18-23.
  2. Простій : фіксуємо у документах // Зарплата та кадрова справа. - 2014. - №6.- С. 43-44.

Комментариев нет: