пятница, 10 апреля 2015 г.

Data Giraffe: статистика та анкетування

Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) у рамках програми «Глобальні бібліотеки» за підтримки Фундації Білла та Мелінди Гейтc розробила новинку - програмний продукт для використання в бібліотеках, який називається Data Giraffe, яка дозволяє відстежувати рівень використання комп’ютерів та конфіденційно й оперативно спілкуватися з користувачами. Дані, які можна легко отримати за допомогою цієї програми, надзвичайно корисні: промовисті цифри і відгуки користувачів служать вагомими аргументами для доведення затребуваності бібліотечних послуг і захисту інтересів бібліотек, а також для ефективнішого управління бібліотечними ІТ-послугами.
Data Giraffe – безкоштовне програмне забезпечення з відкритим кодом. Воно зареєстровано за ліцензією GNU General Public License (загальна публічна ліцензія GNU). Цей варіант ліцензій надає користувачеві право на копіювання, зміни й розповсюдження її та зобов'язань, згідно з якими користувачі всіх похідних від неї програм теж отримують ці права.
«Жирафка» виконує дві основні функції:

1. Ведення обліку часу роботи комп’ютерів, які використовуються для публічного доступу до інтернету в бібліотеці.
Зокрема, програма надає розгорнуту статистику по годинах активної роботи користувачів за комп’ютерами, годинах простою та годинах відсутності інтернету на них. Більше того, в функції програми закладено автоматичний підрахунок навантаження (у співвідношенні до робочого часу бібліотеки) як на кожну одиницю техніки, так і на весь масив комп’ютерів у публічному доступі по будь-якій частині системи та за будь-який період часу. Отримані дані можна завантажити в «Ексель» для подальшої обробки та аналізу.

2. Проведення опитувань (анкетування) користувачів, які працюють з комп’ютерами в бібліотеці.
Ця частина програми є надзвичайно корисною та легкою в управлінні. Вона дозволяє створювати опитувальники і виводити на екрани комп’ютерів запрошення для користувачів дати відповіді на питання. Фактично, це повна автоматизація процесу опитування відвідувачів бібліотеки: починаючи від розповсюдження анкети до автоматичної обробки відповідей та отримання результатів. Анкети розповсюджуються на екрани комп’ютерів публічного доступу і їх можуть заповнити ті, хто безпосередньо працюють за комп’ютерами. Величезною превагою Data Giraffe серед інших електронних засобів проведення опитувань є відсутність потреби у використанні соціальних мереж та даних електронних скриньок відвідувачів. А опитування можуть бути найрізноманітнішого характеру. Вибір питань, які задавати користувачам, повністю у компетенції бібліотеки. Наприклад, бібліотекарі можуть провести анонімне опитування серед відвідувачів бібліотеки на тему якості надання послуг, додаткових потреб чи побажань, отриманої користі від бібліотечних послуг, інтересів та зацікавлень. Внутрішній конструктор анкети дозволяє створювати будь-які запитання та щомиті отримувати автоматично підраховані підсумки. 
Спілкування з відвідувачами за допомогою «Жирафки» побудоване на принципі добровільності та поваги до персональних даних. Архітектура програми розроблена таким чином, що гарантує конфіденційність особам, які користуються комп’ютером. Програма не відслідковує, які саме веб-сайти передивлявся відвідувачі бібліотеки чи якими саме програмами користувалися.

Комментариев нет: